Hvor bliver i behandlet? Privat eller offentligt?
Min mand og jeg blev for nyligt færdigbehandlet i det offentlige efter 5 ICSI og 2 MA (den ene efter en naturlig graviditet). Vi opsøgte en privat klinik,som hurtigt fandt ud af,at min mand mangler mandligt kønshormon - det bliver han nu behandlet for og vi håber,at det løser vores fertilitetsproblemer:-)
Det test og prøver,som vi har fået lavet i det private,laver de ikke i det offentligt - ligeledes vil min mand ikke kunne modtage sin behandling i det offentlige. Det private system er meget længere fremme og villige til at eksperimentere i langt højere grad - man betaler naturligvis også en god slat penge for det.
Jeg fortryder inderligt,at min mand og jeg ikke har rundet det private tidligere,men at vi blot lod os spise af med,at min mands dårlige sædkvalitet ikke kunne behandles - det havde skånet os for meget!
Anmeld
Citér