Hej Lisbeth.
Jeg oplevede i denne cyklus, at min ægløsning kom meget sent. Jeg har en normal cyklus på 28-30 dage, men denne gang kom min ægløsning først på 21. dagen. Da det er 1. måned vi forsøger, har jeg ikke før lagt synderligt meget mærke til, hvornår i cyklus ægløsningen plejer, at komme.
Min menstruation skulle være kommet for ca. en uge siden, men har kun haft meget lidt brunligt udflåd fredag og lørdag, søndag og i dag har jeg så haft meget lidt mørkt/næsten sort "blod" eller næsten vandigt udflåd (bestemt ikke frisk blod). Jeg har haft mens-lignende smerter on/off siden min ægløsning for 14 dage siden. Jeg har testet negativ fredag og i går.
Jeg har læst, at når ægløsningen og menstruationen ligger så tæt (i mit tilfælde ca. en uge), vil ægget have svært ved, at sætte sig fast? Er det rigtigt? Hvis jeg fortsætter med sene ægløsninger, hvad kan man gøre ved det? (Jeg må helst ikke få hormoner, pga. blodpropper i hjernen i 2013 pga. p-piller).
Det skal lige nævnes, at jeg for ca. halvanden måned siden fik fjernet en kobberspiral (pga. smerter ved mens, og ønske om graviditet), men jeg fik min menstruation som forventet ca. 7-10 dage senere, og den var helt normal.
Har du nogle gode råd/forslag i forbindelse med sene ægløsninger? Og kan det være en implantationsblødning jeg har haft i weekenden, selvom jeg skulle have haft min menstruation for en uge siden, og det var 9-12 dage siden ca., jeg havde haft ægløsning?
På forhånd tak!
Lisbeths svar
Hej !
Derer mange spørgsmål ,der dukkerop når en planlagt graviditet forsøges.
Deter kun en måned siden,du fik fjernet spiralen, har haft en noramal menstruation derefter.
Der går ofte lidt tid inden ens krop har vænnet sig til at der ikke mere er prævention. Selvom det var en kobberspiral og ikke en hormonspiral påvirker det ens krop og dermed også hormoner.
De sene ægløsninger behøver ikke fortsætte. Der kan komme mere regekmæssigehd i din cyklus i løbet af de næste måneder, hvis du ikke allerede er gravid?
Hvis du om noglemåneder stadig ikker kommet i regelmæssighed, vil jeg anbefale dig at konatkte din læge, få taget blodprøver og få vished for, hvordan dit hormon nivau er.
Fortsat held og lykke.
Varme Hilsner
Lisbeth Jess
Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.
Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk
Anmeld
Citér