Eksperthjælp: Vitaminer og graviditet

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

507 visninger
0 svar
0 synes godt om
7. oktober 2015

Lisbeth Jess

Hej med jer ??
Vi vil prøve at blive gravide til december. Altså det er der jeg stopper med mine p-piller. Jeg har googlet meget om hvornår man skal begynde at tage folsyre. Men jeg synes der står så mange forskellige svar. Nogle steder står der op til 3 mdr før man prøver at blive gravid og andre steder fra man planlægger graviditet. Men hvornår er når man planlægger?
Skal man udover folsyre tage nogle andre vitaminer? Der er nogle vitaminer specielt til gravide. Er der alt hvad man skal have i den pille?
Synes det er svært at finde rundt i. Håber I kan hjælpe ??



Lisbeths svar

Hej !

Det er også svært at finde rundt i alle de forslag til hvordan du forbereder din krop på graviditet.

Folinsyre inden er  en vigtig ting. Udover den er der et vitaminprodukt på Apoteket som foreslås inden. Husker ikke lige navnet. Du kan få råd og vejledning på apoteket. Held og lykke med projektet.

Varme Hilsner

Lisbeth Jess



Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.

Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.