Jeg er så ked af min situation, og bange for hvad fremtiden bringer.
Sagen er den at jeg er gravid med mit andet barn, og er 19 uger henne. Jeg har svært ved at holde på vandet, hvis jeg hoster eller nyser. Det er ekstra slemt pt. da jeg er ramt af en ond forkølelse og derfor hoster dagen lang.
I starten var det mest når jeg skulle tisse, og at jeg så havde svært ved at holde mig. Men nu er det så vidt, at selvom jeg LIGE har tisset, og så får et hoste anfald, så klemmer der sig alligevel en sjat tis ud. Altså hvor kommer det fra, har jo lige tisset :-( Det er aller værst når jeg er ude, for så Lan jeg ikke rigtig klemme mine ben sammen, for ligesom at "holde" på det, når jeg hoster/nyser. Og er træt af at gå og sjattisse i mine trusser dagen lang - det er ulækkert og uhygiejnisk. Så fra igår begyndte jeg st gå med bind på.
jeg syntes det er så frusterende, og jeg har aldrig haft de her problemer før. Oplevede ikke det der minder om inkontinens i første graviditet, og har altid været en flittig person til at lave mine knibeøvelser. Ved også fra min kæreste at jeg er ret stram "dernede", når vi har sex og sådan.
Jeg er bange for skulle lide af inkontinens i større og væree grad jo længere jeg kommer i denne graviditet og bagefter fødslen. Det gør mig aå ked af det!
Anmeld
Citér