Eksperthjælp: 4,.5 måned problemer med at putte til nat.

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

461 visninger
0 svar
0 synes godt om
23. august 2015

Lisbeth Jess

Hej.

Vi har en datter på 4,5 mdr. Hun bliver 5 mdr D. 25/8. Vi har store problemer med at få hende til at sove om aftenen. Om dagen er der ingen problemer, der sover hun i barnevogn udenfor.

Fra hun var 1 mdr til 3 mdr havde hun kolik, og defor begyndte vi at vugge hende.

Når hun vågner fra hendes sene eftermiddags lur leger vi lidt med hende, så spiser hun og så leger vi lidt igen. Ikke nogle vilde lege. Når hun har været vågen i ca. 1 ½ time så skifter vi hendes blev og nattøj på, ruller gardinet ned og sidder og gynger med hende i en gyngestol mens der er hvid støj i baggrunden. Nogen gange falder hun hurtigt i søvn men det er virkelig sjældent. Måske 5 gange på en mdr.
Hun græder og sparker og er meget utilfreds. Det kan tage op til 1 ½ - 2 timer før hun sover og det er virkelig opslidende og samtidig begrænser det os meget. Vi har prøvet at gå ind med hende før hun bliver træt men det hjælper ikke. Vi har gjort dette siden hun var 1 ½ mdr gammel, og gjort det samme hver gang. Vi har også prøvet at dele aften måltidet op så hun får lidt, leger og når hun skal sove får hun lidt igen, men det virkede heller ikke.

Nu er vi blevet enige om at det er nok og at vi skal finde en anden løsning. For denne er absolut ikke holdbar. Vi vil rigtig gerne lære hende at sove selv men vi ved ikke helt hvordan vi skal tackle det. Kan du hjælpe os?

Hun er flaskebarn og får 150 ml 6 gange i døgnet. Hun tager rigeligt på i vægt og får ikke grød endnu.
Vi har haft en rigtig god rytme med 3 lure om dagen, men hun har haft mange problemer med hendes ryg og nakke som har gjort hun ikke har kunne sove om dagen. Nu er vi ved at få en rytme igen hvor hun vågner, leger, spiser, leger og sover.



Lisbeths svar

Hej !

Det er frustrerende når puttetiden trækker ud i timevis og i bare ville ønske hun ville sove.

Jeg har skrevet det før og skriver det nu igen.

Efter min faste overbevisning  kan I ikke forvente I kan putte jeres så lille barn, og forvente hun sover.  Hun er en lille baby på 4,5 måned. Hun vil være tæt sammen  med mor og far , være i favn, nusses med, synges med, leges med. Når hun er fyldt op af nærvær , kærlighed og omsorg, er mæt og tør, så kan det godt være I kan lægge hende til nat.

Hellere hygge med hende i favnen i stuen end sidde op til flere timer og forsøge at presse en rytme ned over hende, som hun slet ikke er klar til.

Først når børn er over 6 måneder nogle op til 1 år, kan der findes en putte rytme. Indtil da er det barnet der bestemmer rytmen.

Jo mere afslappet i kan være og lade det det gå hendes gang jo mere kan hun mærke jeres ro, bare nyde og være. Hun vil derefter sove når hun er klar.

Ønsker jer alt det bedste. fortsat held og lykke med hende.

Varme hilsner

Lisbeth Jess



Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.

Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.