Anonym skriver:
Hej alle.
Jeg har lige her til aften opdaget at min søn på 3 år, har en meget lille skønhedsplet, ja nærmest fregne på ryggen. Den er der nærmest en sårskorpe på, man kan ikke se det, men det kan mærkes. Bør jeg være nervøs? Han ville ikke kunne kradse sig i den, da den sidder på ryggen, men tæt på nakken. Er da godt nok blevet lidt nervøs. Men er det normalt at det starter med er sår når det bliver dannet?
Nej det er ikke normalt at det starter med skorpe på. Men det kan der let komme hvis man kradser lidt i dem og de kan godt klø lidt, specielt de rødlige af dem - jeg taler her af egen erfaring.
Men jeg synes altid man skal være vågen og snakke med lægen om det.
Der er vist kommet sådan en ny scannings app til modermærker - men husker ikke lige navnet på den (ikke at jeg ville stole på den alligevel)

Anmeld
Citér