Eksperthjælp: Knapt 4 måneder, er svær at putte om aftenen.

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

598 visninger
0 svar
1 synes godt om
25. juli 2015

Lisbeth Jess

Vil ikke i seng om aften



Lisbeths svar

Hej !

Jeres lille pige er ikke engang 4 måneder endnu. Det er svært at lave en egentlig putterutine med så små børn.

Jeg forstår aftenerne har været et problem siden I kom hjem med hende.

Hun sover godt om dagen og det er jo fint. At I skal trille lidt med barnevognen,. tror jeg  mange forældre genkender.

I stedet for at bruge flere timer på at få hende til at sove. vil jeg anbefale i sidder med hende, eller har hende i en slynge eller bæresele.

Når de små er nyfødte har de meget brug for at være i fars og mors favn. de har ligget trygt og godt i en dejlig vuggende livmoder. Den oplevelse efterlignes når de er i favn eller bliver vugget til ro i barnevognen.

Jeg tror I vil have god gavn af at genskabe den oplevelse for hende, kropskontakt , og nærvær i flere timer hen under aften hver dag, det gør underværker.

Når hun vægrer sig ved at falde i søvn ,fortæller hun jer at noget skal ændres. Tag hende i favn i stedet og hyg jer sammen i stuen. Når hun er klar til at blive puttet, vil hun falde i søvn let og ubesværet.

Når I bruger så lang tid på at putte et utilfreds lille barn giver det frustration  hos forældrene. Det mærker hun og bliver endnu mere utilfreds.

Nyd hende og hinanden sammen , det giver mere glæde og tilfredshed. 

Håber dette kan inspirere dig.

Held og lykke med hende fortsat.

Varme hilsner

Lisbeth Jess

 



Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.

Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.