Pseudotvillinger

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

524 visninger
3 svar
0 synes godt om
31. januar 2013

Sandrapl-vb

Hej de damer. Jeg er lige ankommet herinde idag. Jeg er 30 år, bor med min skønne kæreste og min VIDUNDERLIGE søn fra juni 2012 OG venter en lille prinsesse d.17 juni 2013. Så vi får travlt :) Hvis nogen har gode/dårlige erfaringer med pseudotvillinger, så kom endelig med dem :) Mvh. Sandra

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

14. februar 2013

gbla-vb

Hej.... Hvad søger du specifikt? Jeg har 2 drenge med 13 1/2 måned imellem...i dag er de 5 og 6 år, så der er efterhånden en del erfaring

Anmeld

19. februar 2013

Sjeppesen-vb

Jeg har en søn der lige er fyldt to og en datter på snart 6 mrd. Der er 15 måneder imellem dem. Jeg vil sige at det på nogle måder er 'let' men på andre tidspunkter er sindssygt hårdt.

De første 3 måneder var en kæmpe omvæltning, min søn var meget syg som de jo er når de går i vuggestue og jeg havde derfor tit begge hjemme alene. Jeg stressede vildt over at ikke kunne være ved dem begge samtidigt. Min søn har aldrig fået lov at græde uden vi kom med det samme, og nu var jeg en gang imellem nød til at skifte en ble færdig eller trøste mens den anden kaldte/græd, det syntes jeg var svært. Det praktiske arbejde finder jeg ikke som en meget større byrde, jo der er mere vasketøj og flere bleer, men det har også taget mig nogle måneder at lære at der er ikke klinisk rent og ja vinduer/skabslåger trænger tit til at blive ordnet og det når vi så lidt af gange:-)

Vi har virkelig fokus på at være sammen alle sammen, men også dele os op så de begge også får alene tid med sin mor eller far. Vi har også hele tiden ikke forventer at den 'store' er stor og kan en masse selv uden hjælp. Det er hårdt arbejde fordi vi er på non stop mens børnene er der.

Vi har ikke oplevet de store konflikter og de to hygger sig vildt meget sammen, når min søn smider legetøj eller laver 'ballade' er det tit når jeg har givet mad til lillesøster længe. Spørger vi om han smider med legetøjet fordi han gerne vil op og putte lidt svarer han ærligt Ja og får så opfyldt sit behov. Prøv at se motivet bag handlingen:-) da der kan være svært da sproget ikke er udviklet endnu. Det går ud over legetøj, os men ikke lillesøster.

Det er skønt de sover middagslur samtidig og bliver puttet med en halvtimes mellemrum så aftnen er rolig. Vi er vænnet til at blive vækket om natten, bleer mm

Vi er sindsygt glade for vores tvillingeklapvogn ( baby jogger City gt twin) så kan vi komme ud med begge børn og de kan sove når der er behov.

Puha det blev langt. Har du spørgsmål skriv gerne.
Lige en lille note: min mand og jeg fik virkelig en krise da vi nærmest ikke fik kigget hinanden i øjnene fordi vi havde så stort behov for at være der for begge de små i starten, nu har vi fundet en balance at det er ok at mor og far lige snakker, giver et kram og hvis de ikke er ved at komme til skade e.l. Så må de lige vente de par min:-)

Det er meget børn, børn og børn, men det er dejligt at se deres forhold udvikle sig dag for dag og når de sidder og holder i hånden så er det det hele hver.

Anmeld

6. marts 2013

Fru_Hansen-vb


Mine børn er der 16,5 måneder i mellem.



Jeg har næsten glemt hvordan det var da de var små smile Ej spøg til side til tider var det da hårdt men hold op hvor har de haft og har det stadig, meget glæde af hinanden.



Nu idag er de 13 og 14,5 år det er så skønt at de har hinanden især når det gælder skole hjælp.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.