Hej
Er der nogen, der har prøvet at have et barn, som lige fra fødslen har haft problemer med at sove særlig længe?
Ganske vist er min søn forkølet med en mindre halsbetændelse for øjeblikket, men problemet er der også i raske perioder:
Han vågner ved 4-4.30 tiden om morgenen og er ikke til at få til at sove igen! Jeg har både prøvet at ae ham i hans egen seng, gå rundt med ham i 10-15 minutter (mine arme og ryg kan ikke holde til mere med hans vægt) og at lægge ham i min seng. Jeg giver ikke op før omkring kl. 5-5.30 kommende an på hvad tid, han er vågnet.
Han har en fast aftenrutine med at komme i seng kl. ca. 19.30, så han normalt falder i søvn omkring kl. 20. Så det er jo ikke mange timers søvn, han får om natten.
Om dagen sover han normelt 1½-2 timer til middag efter sin frokost.
Jeg har snart ingen alenetid om aftenen, da jeg begynder at gå i seng næsten samtidig med min søn! Lige for tiden vågner han jo masser af gange om natten grundet sin sygdom.
Hjælp - gode råd er meget velkomne!
Anmeld