Sukkesyge.... Nok mest et ? til Bibi

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

16. august 2010

desirefinck-vb

Nu få du det til at lyde som om at jeg tror på alt hvad jeg høre.. Men sådan stå det jo lige som ikke til.. som førstegangs fødende vil jeg bare ikke tag så mange chancer for at noget kan gå galt da jeg har tabt et barn før. Og eftersom jeg så det i tv avisen.. Ja så kan vel ikke andet end tro lidt på det. Den eneste med sukkersyge jeg kender er min mor, og hun sagde at jeg ikke skulle satse.. Men i dag har jeg været ude og handle og der kom der ligt produkter i kurven.. Så nu må jeg se bort fra den myte.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. august 2010

Opus-specialist-vb

OK! Men hvis du tror på det når det har været i tv-avisen, hvad så med den faaaarlige svineinfluenza, som vi blev præsenteret for for ikke så længe siden? Nå, nok om det. Jeg tror bestemt, at du skal tage din trosretning op til overvejelse ;)

Anmeld

16. august 2010

lib1982-vb

desirefinck skrev:
Grunden til at min læge ville ha at jeg skulle tag disse test var også fordi jeg var overvægtig. Og jeg passer da også på vægten.. er i 29 uge og har taget godt 4 kg på ind til videre..syntes ikke det er så slemt..
Altså overvægt er jo i sig selv en risiko for død og ødelæggelse - ind imellem tror jeg helt ærligt at læger 'bruger' graviditeten til at 'tvinge' folk på diverse diæter m.m., fordi de ved, at mange gravide blir over-beskyttende!!! MEN overvægt er jo ikke nødvendigvis = sukkersyge, hverken graviditets eller 'almindelig' sukkersyge! Ved selvfølgelig ikke HVOR meget overvægtig du er, men syns fandme 4 kg. på 29 uger er super lidt OG flot! Har en veninde som er i uge 18 og har et BMI på 28, hvilket jo så os gør hun hører hjemme i 'kassen' med overvægt, men hendes jordemoder var helt rolig, for hun gjorde hvad hun kunne i forhold til mad + motion, og så kan man sgu da ikke forlange mere... tror på det hele blir værre, hvis man stresser over alle de ting man burde/ikke burde gøre!! Da jeg fik mine drenge ved kejsersnit i uge 31+3, havde jeg taget 35,2 kg. på... godt nok tvillinger, men alligevel - overlevede da UDEN nogen former for sukkersyge!!

Anmeld

16. august 2010

desirefinck-vb

Ja fedme har ikke altid noget med sukkersyge at gøre.. Men det tror min læge på og så kan jeg jo ikke gøre andet end tage imod den sukkersyge test. Og min sidste test vidste jo også et fint blodsukker efter de 2 timers venten.. Og jeg har slet ikke været nervøs over at jeg skulle få sukkersyge. Og min BMI er over 30 så derfor syntes de at det var nødvendigt for mig at få den. Og til BIBI.. så føler jeg med dine udtagelser at de prøver på at nedgøre mig fordi jeg tror på at light skulle ha en effekt på en for tidlig fødsel.. Det er vel min sag hvis jeg tror på det eller ej.. Jeg gå da ikke ud fra at du nedgøre de kristne fordi de tror at GUD findes. Og nej jeg har da været lige glad med svinde eller fugle influenza.. det berører mig ikke ..Light har berørt mig da jeg har været storforbruger af det i mange år, så du må da Meget undskylde hvis jeg bekymre mig.. Vi kan jo ikke alle være professor inde for det enme.

Anmeld

16. august 2010

Opus-specialist-vb

Vi kan jo ikke alle være professor inde for det enme
Nedgør - husk at feje for egen dør *lol* Men hvorfor være ligeglad med svin og fugle? De kan slå ihjel?

Anmeld

16. august 2010

desirefinck-vb

Jeg giver bare tilbage af samme skuffe.. For jeg er ikke kommet her ind for at blive nedgjort.. Jeg troede at man kunne komme herind og nyde det.. Men det har du lidt taget væk fra mig... Jeg ville bare ikke tag den risiko for at komme til at føde for tidligt.. Det behøver man da ikke at blive slået oven i hoved for..

Anmeld

16. august 2010

Opus-specialist-vb

Velkommen til siden - du lægger hårdt ud. Jo, man kan komme og nyde det, men man er nødt til, i et offentligt debatforum at tage, når man giver. Og skriver du a og jeg mener b, så må du tage dialogen i stedet for at gå i angrebsposition, som du gør. Men fair nok, linien er lagt *lol*

Anmeld

16. august 2010

desirefinck-vb

Det er jo ikke mig som starter ud med at nedgøre.. du kunne vælge at snakke ordenligt. og uden at belærer. For her var det jo kun din mening som var den rigtige ik..

Anmeld

16. august 2010

Opus-specialist-vb

Gider du så tale ordentligt også? *lol* Du er godt nok kæk, når man tænker på, at du overhovedet ikke kender mig. Dig og dit nedgør...er det den tid på måneden? ;)

Anmeld

16. august 2010

desirefinck-vb

Du kommer og hentyder at jeg er en der tror på alt hvad jeg læser og få en til at føle sig dum.. Hvis det er at byde en velkommen så er jeg vist gået forkert. Og nej jeg kender dig ikke.. Og du kender heller ikke mig.. Og lad den ligge der...

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.