Blokader & Strejker....

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

626 visninger
6 svar
0 synes godt om
25. november 2009

Willysmor-vb

Hvordan forholder du dig til at forældre blokere indgang til dit barns vuggestue eller børnehave? Hvordan handler du på dit barns vegne?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

25. november 2009

Opus-specialist-vb

Jeg svarer, selvom jeg ikke er ramt. Gudskelov! Men de skulle ikke forhindre mig i at aflevere mit barn. Jeg kan ikke have dem med på arb og jeg betaler for at aflevere dem. Så de måtte bare flytte sig, hvis det var, når jeg skulle aflevere. Er ikke engang ked af at sige det. Jeg har sagt ja til, at mit barn går der, hvor det fik plads og så har jeg indvilget i, at tingene sker på de præmisser, som er fastlagt. Ingen børn kommer ikke ud at lege, altså... Og fordi jeg ikke må kører 150 km/t på motorvejen, blokerer jeg jo ikke broerne, vel?

Anmeld

26. november 2009

kongster-vb

Vi har været ramt af blokade et par gange på det sidste. Heldigvis er aktionsforældrene begyndt at holde møder hvor vi snakker om hvorvidt blokade er en god ide og vi har stemt om hvorvidt der skal være blokade. Jeg synes det er svært, for jeg vil gerne gøre noget, gå til demo, skrive læserbreve etc men er imod blokade og strejke. Jeg tror ikke på at det virker og jeg tror i hvert fald det går hårdere ud over ungerne og forældrene end politikerne. Men hvis man melder ud, at en blokade altså er ret katastrofal for familien, så får man ofte den der 'jamen det gælder dit barns fremtid' etc. Jeg føler mig lidt som karriereforælderen der er ligeglad med mit barns fremtid når jeg stemmer mod blokade. Nu er det bare sådan at jeg ikke kan tage barnet med på arbejde og det koster feriedage hver gang jeg må blive hjemme + overarbejde resten af ugen + utilfreds arbejdsplads. Det betyder for barnet at vi ikke kan holde så lang juleferie sammen fordi feriedagene er gået med at gå til demonstration og med at se tv mens en stresset mor brandslukker arbejdsaftaler over telefonen. Det betyder også at jeg henter senere resten af ugen og jeg generelt er mere presset end normalt. Jeg tror ikke på at blokader rykker ret meget hos politikerne, så jeg ser det næsten udelukkende som en ulempe

Anmeld

26. november 2009

Fuzzbox-vb

De ville få en finger i øjet, hvis de forhindrede mig i at komme frem, og aflevere Lea Der findes grunde til, at man kan komme til bestyrelsesmøder, komme til møder ved byrådet osv Hvis man virkelig vil have noget gjort, som man vil have det til, så må man jo sætte sig ind i, hvordan tingene gøres, i stedet for at gøre livet surt for alle andre. Da jeg havde arbejde, kunne jeg ikke tage Lea med, det er jo alt for farligt. Så stod en flok stnottede forældre og blokerede for mig, så ville de få af se hvordan en halv Nelsson fungere i virkeligheden ;)

Anmeld

26. november 2009

kongster-vb

Jo men så nemt er det jo ikke. Ikke for mig i hvert fald. Det er jo ikke en flok forældre uden tilknytning til institutionen, det er de forældre jeg omgåes til dagligt i børnehaven. Flere af dem kan jeg rigtig godt lide og de er forældre til mit barns venner. Jeg har endnu ikke set nogen bryde en forældreblokade, selv om jeg ved at mange har presset til desperation når der blokeres, så det er åbenbart ikke så enkelt at man bare kan gå i kamp mod dem om morgenen mens ungerne står og kigger på

Anmeld

27. november 2009

Pia74-vb

Hvis de kunne finde på at gøre det i vores BH, så tror jeg, at jeg ville blive mega gal. Vi har prøvet det en gang, hvor blokaden varede i 16 dage og det var f***e svært at få hverdagen til at hænge sammen i den periode. Arbejdsgiverenes velvilje blev også grundigt misbrugt og der var nada flexibilitet i en lang periode derefter. Og hvad fik vi ud af det? Ikke en skid. Alt det, som skulle gennemføres, blev gennemføret.

Anmeld

1. december 2009

Willysmor-vb

Nej heldigvis har vi ik haft nogle blokade endnu, håber squ hellere ik at det kommer.... Men nu må vi se, i øjeblikket er vi over i en bamse aktion

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.