Spunkie - den med hunden

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

348 visninger
3 svar
0 synes godt om
8. november 2009

Opus-specialist-vb

Hvorfor POKKER skulle den aflives pga. et nyt familiemedlem??? Er vi i stenalderen eller hvad?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

8. november 2009

Spunk-vb

Ja, vi har også hele tiden syntes at folk overreagerede. Men mange har spurgt, om vi ikke er bekymrede for om han skader hende, og flere har fortalt skræmmehistorier om hunde der bed. Specielt en bekendt siger hver gang vi taler om hunden, at jeg bare skal vente og se - en dag så knurrer han eller lignende, og så kører jeg ham fluks til dyrlægen. Har aldrig været i tvil om, at det ville fungere, for han er jo vores første lille barn og der er intet ondt skabt i ham, men har alligevel tænkt at når så mange var bekymrede måtte det jo være et udbredt problem. Vi har gjort os umage for han ikke skal blive behandlet anderledes, og har ladet ham snuse til hende osv., for at hun ikke skal være sådan noget mystisk noget.

Anmeld

8. november 2009

Opus-specialist-vb

Det grænser jo nærmest til sygelig angst for hunde, det der! Selvfølgelig vil hunden da knurre af barnet en dag. Eller selvfølgelig er måske så meget sagt. Det er da klart, at hunden vil knurre, når man ikke lærer barnet at omgås hunden. Så er vil tilbage til hunde, som bider og børn. Det skal være på begges præmisser. Lærer man barnet, hvordan man omgås hunden, så må man også tage til takke med en hund der knurrer, når den bliver prikket i øjnene. Vi hev vores i halen, prikkede den i øjnene, tog maden fra den, når den spiste. Så var den - rettere de - forberedt på, at drengene vil gøre det. Til gengæld lærte vi drengene, at sådan behandler man ikke en hund. Vi har 3. hund nu. INGEN af dem har knurret!

Anmeld

8. november 2009

Hobitten-vb

Jeg kan altså heller ikke se problemet i at have hund og børn sammen... Det er jo bare et spørgsmål om hvordan I håndterer det... Hos os gik det også fint (uden knurren eller noget) Vi snakkede med hunden som vi plejede, og han fik lov at snuse og være med.. Da knægten blev lidt større og lå med legetøj på gulvet, var det vores opgave at sørge for hunden ikke tog det, og at knægten ikke tog hundens (han har altid haft bamser at lege med..) Vores hund har også lært fra hvalp, at vi kan tage maden fra ham, og hive, rykke og skubbe til ham.. Så hvis I bare er opmærksomme på dem begge, tror jeg ikke på der sker noget som helst.. :)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.