Dengang da jeg var lille...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

434 visninger
9 svar
0 synes godt om
19. september 2009

Fuzzbox-vb

http://www.youtube.com/watch?v=AANzlsXKzzI Vi var nede i gaden idag, for at finde ting til Leas vuggestue, da de har temauge i næste uge :) Og der så jeg en mor, og hendes børn sad og spiste soft ice uden for Frellesen :) Man kunne helt dufte dem :D MEN.... Jeg kan købe 100 soft ice, og de vil stadig ikke smage, som dengang, jeg var 1 meter høj, og gik med min mor ind og købte dem :unsure: Kender i det? Bare det dog ville være som dengang :blush: Juleaften var der mere spænding i - nu glæder jeg mig mest til, når jeg har lavet småkager, og kan kværne dem i hovedet, i 31 dage :silly:

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. september 2009

Sofies mor-vb

Kender det godt....det meeeeget bedre i gamle dage...uhyggeligt som ædegenet overtager når man bliver over 16 ;)

Anmeld

19. september 2009

Fuzzbox-vb

Ja, det er frygteligt :D Jeg laver altid 3 dobbelt portioner af alt, for Farmand æder, altid den ene portion, lige som dne e rkommet ud af ovnen *GG* :D

Anmeld

19. september 2009

Sofies mor-vb

Jamen det er næsten sjover at prøve at bage pandekager OG få den til at lande på tallerkenen. De bliver altid spist hen af vejen :huh:

Anmeld

19. september 2009

Fuzzbox-vb

Sofies mor skrev:
Jamen det er næsten sjover at prøve at bage pandekager OG få den til at lande på tallerkenen. De bliver altid spist hen af vejen :huh:
HA HA :D

Anmeld

20. september 2009

Opus-specialist-vb

Du har bare så ret! Man fik også mere af alting, engang. Solen skinnede mere, engang. Der var mere sne, engang. Men jeg vil altså nu engang ikke miste nu'et :)

Anmeld

20. september 2009

Fuzzbox-vb

Næ, jeg vil nu heller ikke gå glip af noget, men en gang imellem, kunne et øjeblik tilbage, godt være lidt rart :blush:

Anmeld

21. september 2009

Titte-vb

Dengang jeg var lille, boede jeg på en villavej, der var vel 14 huse på vejen, og det var en lukket vej med stisystem til en anden lukket vej... Vi var en 15-20 børn på gaden, i alle aldre, og vi legede ude til laaaangt ud på aftenen om sommeren, havde vandkamp mellem børn og forældre, legede tagfat med de voksne og så videre....... Det var en STOR gade, og vendepladsen i enden, hvor jeg boede, var stor........ Jeg har været tilbage sidenhen, og nøj hvor er der ikke meget plads, vores hus, der var 97 m2, var STORT da jeg var barn, vi var 4 børn der delte to værelser, men vores hus var stort! Det har været sådan lidt hmmmmmmm at komme hjem og se det igen, huset har ikke været vores i over 10 år, så det er jo blevet fremmed for mig........ :huh: Da jeg var barn fik jeg kighoste, fordi jeg ikke kunne tåle vaccinen da jeg var lille. Min lillebror var nyfødt, så jeg blev sendt på ferie hos farmor i 14 dage, og det jeg husker fra dengang er, at den dyne jeg sov med, var MEGA TUNG OG STOR, og den var så tung, at min farmor måtte hjælpe mig ud af sengen............ nok ikke, men følelsen var der...... ;) Når vi fik en snoldepose, så fik vi for 2 kr., og vi fik meget........... det var dengang et stk snolder kostede 10 øre, og nogle af dem endda kun 5 øre..... det var tider!!! :laugh:

Anmeld

21. september 2009

EmiliasMor-vb

Gad godt have oplevet den tid B)

Anmeld

21. september 2009

Titte-vb

EmiliasMor skrev:
Gad godt have oplevet den tid B)
Og det var en god tid!!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.