Klinke-/flisegulve

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

488 visninger
3 svar
0 synes godt om
19. juni 2009

Frede-vb

Hvad er egentlig forskellen? Nå, pyt med det - det var ikke dét, jeg ville vide... Der skulle vel ikke være én og anden, der måtte have kendskab til, at man kan få en flise-klinke-gulvmand af en art til at putte noget klor-giftigt-stads af en art på ens flise-klinke-gulv, så det skulle blive helt rent og fint, og furerne skulle blive lysnet mv.? Nogensinde hørt om en sådan form for afrensning af flise-klinke-gulv?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. juni 2009

Opus-specialist-vb

Klinker: En glat uporøs trykstærk mursten med stor hårdhed. Brændt ved høj temperatur af kalkfattigt jernholdigt ler. Fliser: En firkantet flade af sten, beton eller brændt ler. Man kan altså sige at fliser er den overordnede betegnelse, når vi taler om klinker og fliser. Er det ikke noget du kan gøre selv? Det der rensenoget. Ellers er det vel bare at kontakte en murer eller tømrer og forhøre dig.

Anmeld

20. juni 2009

Ida-s-vb

Og ofte putter man fliser på væggene og klinker på gulvene (men jeg ved godt det ikke er definitionen).

Anmeld

20. juni 2009

Titte-vb

Det kan du såmænd bare selv gøre. Du køber i store mængder SODA, som du opløser i vand efter forskrifterne på pakningen, og så skal du ellers igang med gulvskrubben, for det er det der skal til, knofedt. Du skal have rent vand til at tørre af med, men lad det gerne svømme lidt på gulvet, så det kan virke rigtigt. Vask altid af med rent vand. For resten af dine dage bruger du så soda til at vaske gulvene i, så undgår du at der kommer fedtede hinder fra div rengøringsmidler som brun sæbe, ajax m.m. God arb lyst!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.