Den lille plejer at blive påvirket af det en uges tid eller to ifm. både sommer- og vintertid.
I år gik det så heldigvis fuldstændig glat og overgangen forløb uden problemer.
Så tog vi til Italien for et par uger siden og boede på et hotel med skodder for vinduerne, hvor der så var bælgravende mørkt både morgen og aften. Fjong; hun faldt hurtigt i søvn og sov tilmed længere om morgenen.
Desværre er der så gået fuldstændig kludder i det nu, efter at vi er kommet hjem og der er så lyst. Hun plejer at gå ud som et lys kl. 19, men ligger nu og karter rundt i 1-1,5 time og sover først ved 20.30 tiden. Hun har brug for meget søvn, men vågner alligevel til normal tid, med det resultat at hun er pylret, gnaven og kortluntet det meste af dagen :angry:
Skodder bliver nok lidt besværligt, men har faktisk tænkt på, om mørke rullegardiner kunne være en mulighed. Nogen der ved hvor man køber sådan nogen??
Anmeld