Sprit25 skriver:
Min datter er lige nu inde i en tidlig trods alder tror jeg
hun bliver 1 den 12 april og åh ha hun tester for tiden. Og græder ved sengetid. Meget uvant herhjemme. Så derfor minder jeg lige mig selv om hvad jeg specielt elsker ved hende udover hele hende
-Jeg elsker hendes blå øjne
-Jeg elsker at når hun griner voldsomt får hun hikke
-Jeg elsker at tiltrods for hun har en pylret dag griner 30 gange
-Jeg elsker hendes smilehuller
-Jeg elsker når hun krammer mig
-Jeg elsker det menneske hun har forvandlet min kæreste til
-Jeg elsker det menneske hun har gjort mig til
hvad elsker I ved jeres børn
Jeg elsker alt ved mine børn, eller rettere jeg elsker hele dem. Men der er noget jeg beundrer ved mine børn, og noget som gør mig helt varm inden i.
Jeg beundrer min datter for hendes sociale væsen, for at hun kan gå ind i et rum og hurtigt have venner. Jeg beundrer hun tør være sig selv til trods for en svær alder.
Jeg beundrer min mellemeste for hans vid, han nysgerrighed og hans hurtige hjerne. Jeg beundrer han både kan være en nørd og social medspiller. Jeg beundrer hans kæmpe humor. Og jeg varmes op som en vulkan når hans dejlige øjne tindrer af lykke.
Min mindste kan altid gøre mig glad, selv på en sort æsel dag kan hans øjne, smil og grin få det hele vendt og solen skinner. Jeg beundrer hans utrættelige gåpåmod og hans store humor.
Og så er jeg bare så taknemmelig for de kalder mig for mor
Anmeld
Citér