Så skal vi ud til første samtale på fertilitets klinikken og jeg er så hammer nervøs. Godt jeg har min mand med. Vi er helt alene om det. Ingen familie da vi gerne vil holde det hemmeligt. Og heller ingen veninder at dele med. Det er blevet for kompliceret. Puha. Vi skal ind 13.15 så der er ikke længe til.
Kære du.
Jeg vil egentlig blot skrive to ting, som jeg håber at du vil tage til dig og bruge som du kan.
1) Første samtale skal du ikke være nervøs for. Prøv om du kan finde ro i, at der nu er nogen som hjælper jer med at finde ud af, hvad der er galt. Dette kan være første rigtige skrift i retning af baby.
2) Mit mest indtrængende råd til dig er, at I får åbnet op til nogen omkring jeres situation - og hurtigst muligt. Der er intet at skamme sig over (det siger sig selv), og langt flere mennesker end I aner, slås med lignende problemer.
I får brug for al den støtte I kan få - ingen ved desværre i hvor mange år man risikerer at slås med barnløshed. Det kræver mod at åbne op, men det er kun et tabu fordi de færreste tør.
Rigtig meget held og lykke.
Fra én som desværre alt for godt kender til det du er igennem 
https://erduherikkesnart.wordpress.com/om-bloggen/
Anmeld
Citér