Eksperthjælp: Amning og løb

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

627 visninger
0 svar
0 synes godt om
24. marts 2015

Catrine Hansen

hej catrine, jeg har forsøgt at søge alle steder omkring løbetræning og amning, men får ikke et endeligt svare.... jeg har ammede min søn fuldt ud til nu ,og ammer stadigvæk, . jeg vi gerne amme ham indtil han bliver 1 å også ... det jeg gerne víl spørger om løbetræning nedsætter mælkeproduktionen? eller der dannes mælkesyrer af mælken.. ??? jeg sir tak på forhånd



Catrines svar

Hej med dig

Du kan roligt løbe. Det burde ikke nedsætte mælkeproduktionen, med mindre du løber ekstremt langt eller meget ofte. Mælkesyre burde heller ikke være et problem.

Mange hilsner Catrine

Forældre og Fødsel er Danmarks eneste brugerforening der varetager de gravides, fødendes og småbørnsforældres vilkår. Forældre og Fødsel tilbyder desuden rådgivning inden for emner som slynger, søvn, vandfødsler, abort, søskende, samsovning, tvillinger, efterfødselsreaktioner med videre.

Forældre og Fødsel: fogf.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.