Når man hænger fast i fortiden...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

2.241 visninger
5 svar
0 synes godt om
13. februar 2015

Anonym trådstarter

Hej søde damer.. Jeg har brug for et godt råd!

Sagen er den, at jeg har en super sød kæreste - vi har kendt hinanden i et par måneder, og været sammen som kærester i en måneds tid. Han er alt det jeg har brug for, og alt det jeg søger - der er ikke noget at sætte en finger på! Hans familie er ligeledes vidunderlig, og har taget så pænt imod mig! Det samme har min familie med ham, og alt er sådan set i den skønneste orden

Desværre er der en hage, og noget som jeg ikke fortæller nogen om... Dagligt tænker jeg på min eks... Vi brød op efter 3½ års forhold, fordi vi ikke ønskede det samme for fremtiden. Jeg elskede ham noget så inderligt, og gik fuldstændig ned med flaget efter vores brud. Det er nu et år siden. Min eks selv er også kommet videre med en ny, og umiddelbart, hvis jeg stykker to og to sammen, så har han set til hende allerede inden vi brød op, desværre

Når jeg mærker efter ønsker jeg ikke at finde sammen med min eks igen. Han er et overstået kapitel, og vi ved at det ALDRIG ville gå, vi var bare ikke meant to be, selvom vi elskede hinanden ubeskriveligt.
Min nye kæreste er som sagt alt det jeg har ønsket mig, og han vil det samme som mig, og behandler mig bare så godt  Men jeg er ved at gå i spåner over at tænke så meget på min eks  Jeg har snakket med en veninde om det, som siger at vi alle altid vil have vores helt store kærlighed, som altid vil være med os i hjertet, gennem hele livet. Og det ønsker jeg at han skal være! For han har været en stor del af mit liv, og er et fantastisk minde, og en fantastisk person. 
Men jeg ønsker ikke at han skal stikke en kæp i hjulet for mit nye forhold, og det kan jeg bare mærke er tilfældet! Jeg får de her små glimt af forelskelse med min nye kæreste, men straks efter kommer tankerne om min eks væltende...

Hvad skal jeg gøre? At fortælle min nye kæreste om det er ikke et alternativ, da jeg absolut ikke mener at det kan gavne noget at han ved det, han er bedre stillet i uvidenheden. Det er MIG der skal ændre på noget, for jeg ønsker virkelig at få det til at fungere med min nye kæreste!
Skal jeg have professionel hjælp? Eller hvad tænker i?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

13. februar 2015

Bshizzle

Først.. Tillykke med din nye kæreste 

Og jeg kan sige så meget at det er helt normalt at man har svært ved at glemme en X-kæreste hvis man virkelig elskede personen højt. 

MEN.. Det går over... Du skal bare selv tænke positivt og fremad med din nye kæreste samt din fremtid. 

Ja! Det er virkelig hårdt i starten... 

Jeg kom selv ud af et 9 års forhold med min X-kæreste, og det var svært bare at smide ens følelser væk på én gang. 

Men jeg viste bare at jeg ville få det SÅ meget bedre ved at glemme mine følelser og komme videre med kærligheden et nyt sted  

Jeg tænker ikke umiddelbart at du skal søge prof hjælp (læs: spild af penge) men hellere prøve at ligge tankerne væk og tænke på din nye kæreste og fremtiden. - du ved jo godt inderst inde at din X er fortid og derfor skal følelserne osse lige ha tid til at fordufte  

Anmeld

13. februar 2015

Anonym trådstarter

Bshizzle skriver:

Først.. Tillykke med din nye kæreste 

Og jeg kan sige så meget at det er helt normalt at man har svært ved at glemme en X-kæreste hvis man virkelig elskede personen højt. 

MEN.. Det går over... Du skal bare selv tænke positivt og fremad med din nye kæreste samt din fremtid. 

Ja! Det er virkelig hårdt i starten... 

Jeg kom selv ud af et 9 års forhold med min X-kæreste, og det var svært bare at smide ens følelser væk på én gang. 

Men jeg viste bare at jeg ville få det SÅ meget bedre ved at glemme mine følelser og komme videre med kærligheden et nyt sted  

Jeg tænker ikke umiddelbart at du skal søge prof hjælp (læs: spild af penge) men hellere prøve at ligge tankerne væk og tænke på din nye kæreste og fremtiden. - du ved jo godt inderst inde at din X er fortid og derfor skal følelserne osse lige ha tid til at fordufte  



Mange tusind tak for dit svar!  Må indrømme det har givet mig ro at vide, at jeg i hvert fald ikke er alene om at tænke på en eks efter at det er forbi!
Jeg er nok bare bange for at der er noget galt med mig, siden at jeg efter et år, stadig tænker på ham dagligt...
Det er dog ikke specifikke situationer eller minder, bare ham som person der lige svæver gennem mine tanker et par gange dagligt...

Håber at min nye kæreste med tiden kan få eks'en helt ud af mit hoved

Anmeld

13. februar 2015

Mami

Da jeg fandt sammen med min kæreste for snart 5 år siden, havde jeg min eks meget kørende i hovedet, så meget at jeg frygtede jeg elskede ham mere end min nuværende kæreste. 

Til sidst var jeg til psykolog i forbindelse med noget andet, hvor vi så kom ind på min ex, og det var tydeligt for hende at jeg havde det svært med ham, (det endte rigtig grimt) jeg havde mange uforløste følelser og bar på en stor sorg over alt vi havde været igennem. 

Da jeg fik talt den sorg igennem, stoppede tankerne om ham også samtidig fortalte min psykolog at jeg ubevidst trak hen i mod ham og typer som ham, fordi det var velkendt, det var den nye stabile kæreste ikke. 

Jeg ved ikke om du kan bruge det jeg skriver til noget, det var bare mit input set med mine øjne  

Anmeld

13. februar 2015

Mulle0802

Det er vidst helt normalt.

Man siger vidst lidt at det kan tage op til halvdelen af en forholdstid at komme over det. 

Det tog mig et år før jeg kunne se min eks i byen uden at græde og lade det ødelægge min aften. Vi var enige om at gå fra hinanden men han fik ny kæreste efter en måned (som jeg helt tiden efterfølgende har tænkt han mødte mens vi var sammen). 

Men hold fokus på der hvor du er nu, ellers kommer dine tanker på eksen til at ødelægge dit forhold med din nye kæreste fordi du måske ikke kan give dig 100 % hen til ham. 

Anmeld

13. februar 2015

Anonym trådstarter

Min tanke er nemlig også, at jeg pt ikke kan give mig 100% hen til min nye kæreste, og det er jo vildt synd for ham! Han gør intet forkert, og er en skøn fyr, min eks fylder bare rigtig meget!

Vores brud var super svært fordi vi egentlig stadig elskede hinanden (og jeg elsker ham nok stadig, bare ikke på samme måde) - vi blev bare enige om at vi var nødt til at bryde op, så vi ikke begrænsede hinanden i det vi hver i sær ønskede for fremtiden!
Af hvad jeg kan se og høre på facebook og gennem fælles venner, så er han rigtig glad for sin nye kæreste, men snakker også af og til om mig stadig. Vi har ingen daglig eller stabil kontakt, selvom han ønskede det. Jeg frabad mig det med begrundelsen om, at han var nødt til at fylde så lidt som muligt for at jeg kunne komme videre. Vi har dog snakket sammen et par gange siden vores brud, og snakken kører som om vi aldrig havde været fra hinanden, og det er jo skønt, at man stadig kan være venner

Jeg tror helt sikkert også at jeg bærer på en stor sorg ifbm. ham, da jeg havde en forhåbning om at det var ham jeg skulle dele resten af mit liv med. Alle de drømme brast jo, da vi fandt ud af at vi ville hver sin vej.

Jeg må gøre en ekstra indsats for at fokusere på mit nye forhold og nye liv - der er ingen tvivl om at min nye kæreste kan gøre mig lykkelig, for vi vil præcis de samme ting, og er mere på bølgelængde. Måske jeg bare skal give det tid

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.