ES90 skriver:
Alle statistikker viser, at størstedelen af alle danske par lever monogamt.
Ja de fleste par lever monogamt, men hvorfor? Fordi det er det der er naturligt eller fordi det er sådan normen er?
Jeg tror tit man blander sex og følelser sammen. Sex i den helt rå form handler jo om lyst og behov, om et urinstinkt hvor følelser, altså kærligheden jo også er et behov, men er det nødvendigvis noget der hænger sammen? Hvis de er så uløseligt forbundne, hvordan kan man så have engangsknald osv? Eller elske en person inderligt, men faktisk ikke tænde seksuelt på vedkommende.
hvorfor kan man ikke have sex med en der ikke er ens mand eller kone uden det behøver at true det liv man har sammen ellers. Har jeg sex med en anden end min mand eller har min mand sex med en anden end mig, ændrer det jo ikke på at vi elsker hinanden højere end noget andet.
Jeg tænker bare hvorfor blive såret over ærlighed - jeg mener det mest fundamentale for et godt forhold og godt sexliv er vel åbenhed.
Anmeld