Hej alle..
Jeg skriver for at se om jeg kan få nogle svar på spørgsmål som jeg har.
Min mor er førtidspensionist grundet en masse sygdomme, bla psykiske problemer. Lige pludselig kan hun falde om og få anfald. Psykiske anfald og migræne anfald.Hun er rigtig meget syg, og bor alene da hun ikke kan klare at andre hele tiden er i nærheden af hende. Så det endte med at min far flyttede ud.
Hver gang jeg er hos hende fortæller hun mig alt hvad hun har på hjertet en masse ting som får hende mere psykisk ned.
Det slemme er nu st hun betaler så meget hver måned, der kommer ekstra forbrug oveni huslejen og jeg tror bare hun har brug for ekstra hjælp til hende udgifter Da det fylder så meget i hendes liv.
Jeg tænker eller ved ikk om kommunen kan gå ind og hjælpe hende eller om man kan gøre noget ved det ? Eller hvem skal man kontakte for at høre om hun har nogle mulighed ?
Jeg vil prøve at hjælpe så meget som muligt.
Anmeld