Hertz skriver:
Sad hos lægen i dag og læste så på deres skærm at Sundhedsstyrelsen anbefaler alle gravide over 12 uge at blive vaccineret mod influenza. Min første tanke var NEJ TAK. Var det noget i ville ta imod eller??
Jeg er meget FOR vacciner.. men som gravid.. uuuh jeg ville være meget ked af at skulle vaccineres. Men jeg ved ikke nok om det, så ville nok researche for at se hvor meget der er forsket i sikkerheden for gravide/den ufødte baby.
Altså Sundhedsstyrelsen anbefaler vel ikke noget man ved kan skade babyen, men.. det er vel en afvejning af risiko for smitte kontra risiko for bivirkning hvis man vaccineres?
Jeg har aldrig, så vidt jeg ved, haft rigtig influenza så i mine øjne er smittefaren ikke så kæmpestor. Men jeg ved det ikke..
Anmeld