natashalarsen skriver:
Har astmastik bronkitis og er 15+0 2 gangs
.
Hvergang jeg hoster tisser jeg i mine bukser, eller kaster op!
Kan slet ikke få styr på min evige hoste i flere timer! og lægen kan ikke se på mig idag, så ingen astma spray til mig.. hvad fanden gør jeg?
Øv hvor irriterende! Din læge burde da kunne hjælpe dig med det samme når du er gravid. Jeg har også astma, men heldigvis ingen bronkitis endnu i år. Jeg har fået af vide at graviditet kan gøre astmaen være, så den skal observeres nøje af lægen eller sygehuset når man er gravid. Bliver du nødt til at behandles med binyrebak skal der holdes øje med barnet, da det kan hæmme barnets vækst.
Når jeg har hoste perioderne, plejer jeg at kan snyde mig til hoste pauser med halls. Der skal hele tiden være en i munden, og den næste skal ind, inden den første forsvinder helt.
Anmeld