Eksperthjælp: Sveder meget

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

949 visninger
0 svar
0 synes godt om
1. november 2014

Catrine Hansen

Kære catrine. Jeg er en pige på 29 der fødte for 3 måneder siden. Jeg har de voldsomste svedture i løbet af dagen. Kan gå i undertrøje på gaden mens andre har jakke og tørklæde på. Er det normalt at svede så meget, jeg sveder også om natten men det er værst om dagen. Er det noget jeg bør bekymre mig om?



Catrines svar

Hej

Pga hormonerne i kroppen vil kvinder der har født, og i særdeleshed kvinder der ammer, sved mere end normalt. Nogle af disse kvinder sveder ekstraordinært meget - og for disse kvinder er det oftest værst om natten.
Så umiddelbart vil jeg sige nej, du behøver ikke at bekymre dig.
Dog er der jo visse sygdomme der øger svedproduktionen, så hvis du går og er nervøs, så få en tid hos din læge og bliv tjekket med en blodprøve.

Mange hilsner Catrine

Forældre og Fødsel er Danmarks eneste brugerforening der varetager de gravides, fødendes og småbørnsforældres vilkår. Forældre og Fødsel tilbyder desuden rådgivning inden for emner som slynger, søvn, vandfødsler, abort, søskende, samsovning, tvillinger, efterfødselsreaktioner med videre.

Forældre og Fødsel: fogf.dk

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.