udendørs aktiviteter? ?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

494 visninger
6 svar
1 synes godt om
15. oktober 2014

mussimor

Min datter på 5 

Mangler aktiviteter til udendørs.

Vi har jeg ikke ret stor gård have. 

Nogle forslag til køb..  

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

15. oktober 2014

FrkGranger

mussimor skriver:

Min datter på 5 

Mangler aktiviteter til udendørs.

Vi har jeg ikke ret stor gård have. 

Nogle forslag til køb..  



Hvis i vil uden for havens så samle blade tøre dem og sæt dem på krans...

Eller find kastanjer og lavdyr og edderkoppespind y

Anmeld

15. oktober 2014

2721

Kommer selvfølgelig an på interesser, men her er et par ideer :

hula hopring

kridt + hinkesten

sjippetorv

små stylter

rulleskøjter

Anmeld

15. oktober 2014

Leneur

mussimor skriver:

Min datter på 5 

Mangler aktiviteter til udendørs.

Vi har jeg ikke ret stor gård have. 

Nogle forslag til køb..  



En trampolin, de findes i mange størrelser og der er flere timers underholdning i dem. Min datter er også 5 år og vi har desværre ingen have men mormor har og min nevø og niecer der er 10 og 11 år, bruger den også stadig flittigt...

Anmeld

16. oktober 2014

Blikfang.com

Tegn med kridt et hus på jorden. Lav rum, badeværelse, køkken, soveværelse osv. Lad hende være med til at bestemme hvilke rum der skal være i huset og hvor ting skal stå. (lidt ligesom en plantegning)

 

Anmeld

16. oktober 2014

EnGodMor

Sandkasse, enten købe en i træ, eller finde et traktordæk og fylde med sand, købe legebord og stole, legekøkken og nogle madting.

Hula hop ringe 

Sjippetov 

Hinkesten med hinkebane

Legehus med madting til

Kridt 

Fodbold 

Rutschebane 

Trillebør med haveredskaber 

Telt

Bord bænke sæt, så eventuelt købe så hun kunne plante blomster, købe spande som krukker, graveske, plantejord, vandekande. 

Købe et brugt legekøkken på den blå avis hun kan have udenfor hele året rundt. 

BarsketBall mål. 

Gyngestativ 

Lave en balance line hun kan øve sig i at gå på. 

Bowling, eventuelt samtale gamle dåser til formålet 

Finde store sten og male i forskellige farver, grave dem halvt ned i jorden, så kan hun gå rundt på stenen og lære at holde balancen, eller lege jorden er giftig.

 

Anmeld

16. oktober 2014

Røverdatter

Min dybeste anbefaling er en bog med inspiration til årstiderne og udendørs børne aktiviteter. Der er ligeledes årstids-passende opskrifter.

Den hedder "Magiske måneder" skrevet af Helle Schjønning. Den er simpelthen så lækker og med flotte illustrationer og gode idéer til hver måned året rundt. Meget af det kræver en tur udenfor. Jeg er rigtig glad for vores.

Men forstår godt det der med at finde på noget. Min dreng på tre år har et bord-bænkesæt udenfor af træ fra silvan. Den er han glad for at stå ved med gamle madam blå køkkenting og sand/jord/sten. Så lader han fantasien løbe måske du kan finde noget legetøj som du godt synes hun må bruge udenfor? Eller gamle potter, køkkenting osv som hun må bruge til at lege butik, restaurant osv.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.