mpr skriver:
Sidst jeg var ved gynækolog pga barnløshedsbehandling fortalte jeg om at jeg havde haft nogle smerter i underlivet og at jeg var irriteret forneden, hun fik mig scannet for det så ikke ud som om jeg havde svamp. Her fortalte hun mig så at jeg havde meget anspændte muskler og det var det som gjorde jeg havde ondt og især under sex for uanset hvor hun pressede hen om det var på bækkenbunden, æggestokkene, eller skede væggen så blev jeg stiv som et bræt af smerte.. 
Så hun henviste mig til en gynækologisk fysioterapeut, pga overspændte muskler, er der nogen der ved noget om sådan nogen? Jeg er meget forvirret for jeg ved hvad en fysioterapeut er, men har aldrig hørt om en gynækologisk en af slagsen.. ?? 
Hvad kan jeg forvente af første møde som er om 14 dage? Kan ikke forestille mig nogen som helst øvelser man kan lave for at afhjælpe lige præcis det her sted?? 
Jeg kender til det fra arbejdet, hvor vi som en del af uddannelsen er introduceret til de forskellige fysioterapeutiske behandlingstilbud.
For nogle år tilbage var der en terapeut, der havnede i mediestorm og forsvarede det i fjernsynet........han mente, at der kun var een ting, der kunne massere området optimalt, og det var hans værktøj.......GÆT!!!
Anmeld