Gravide vaccineres mod influenza A

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

309 visninger
4 svar
0 synes godt om
19. august 2009

4kløver

Sundhedsstyrelsen har nu besluttet at tilbyde alle gravide vaccination mod den nye influenza A (H1N1), også kendt som svineinfluenza. Det skriver politiken.dk. Tidligere har der været tvivl om, hvor­vidt gravide skulle tilbydes vaccina­tionen, men nu fast­slår Sundhedsstyrelsen, at alle gravi­de vil blive tilbudt vaccination.

"Det er blevet besluttet, at gravide i 2. og 3. trimester tilhører en risiko­gruppe, som er særligt udsat. Derfor skal gravide tilbydes vaccine, når den kommer"," siger Jesper Fisker, direk­tør i Sundhedsstyrelsen, til avisen


Har taget det fra tv2.. Men ikke det hele og kan ikke finde ud af at ligge link ind
Så vis der er en der kan ville det være godt at få det hele med

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. august 2009

Rikke, Liam & Linus

nyhederne.tv2.dk/article.php/id-24455271.html

Der var hele artiklen. Frygtelig god ide at vaccinere gravide...bare ærgeligt vaccinen ikke findes endnu

Anmeld

19. august 2009

4kløver



nyhederne.tv2.dk/article.php/id-24455271.html

Der var hele artiklen. Frygtelig god ide at vaccinere gravide...bare ærgeligt vaccinen ikke findes endnu


Tak for hjælpen...


Anmeld

20. august 2009

Smukkert

Ej hvor godt!!

Bare ærgeligt de skriver det først er i november, når jeg har termin d. 23 november. Ikke sikkert jeg får megen gavn ud af vaccinen så.

Anmeld

20. august 2009

Zeta



nyhederne.tv2.dk/article.php/id-24455271.html

Der var hele artiklen. Frygtelig god ide at vaccinere gravide...bare ærgeligt vaccinen ikke findes endnu


Den findes skam og er ved at blive masseproduceret  Men ærlig talt, hvem vil frivilligt have kviksølv i kroppen resten af livet pga en tvivlsom vaccine? http://politiken.dk/videnskab/article765892.ece
Kviksølv kan skade børn og fostre
Især vacciner til gravide kvinder og børn har været i søgelyset, når det gælder kviksølvsindhold. Det skyldes, at fostres og børns hjerner og kroppe stadig udvikler sig, og derfor er mere påvirkelige.

Derfor har man i mange år gjort en dyd ud af ikke at anvende konserveringsmidler i vacciner til børn, længe før det blev afskaffet til voksne.

Men direktør Nils Strandberg Pedersen ville dog uden at tøve bruge H1N1-vaccinen både til børn og gravide kvinder.

»Jeg ville ikke tøve med at vaccinere børn og gravide. Faktisk vil vi rigtig gerne vaccinere gravide i andet og tredje trimester, samt børn«, siger Nils Strandberg Pedersen.
 
Og tør man så tro på det? eller bruge sin sunde fornuft?

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.