*Heidi* skriver:
Jeg er 32+6 og har i går og i dag oplevet en brændende fornemmelse hen over skambenet og lidt op i lænden. Det starter stille og stiger så i styrke, for så at aftage.
Både i går og i dag har det varet i ca. 30 min. med kommende og gående smerte. Det føles lidt som mavekneb.
Nogen der ved, hvad det mon kan være? Vi blev jo lidt nervøse for, om det var lillemanden der syntes at han ville ud.
Jeg er 32+2 idag og jeg har også haft en brændende/stikkende fornemmelse.. Det har godt nok kun siddet omkring skambenet og nede i lysken her hos mig. Men det er også kommet og gået lidt tilfældigt..
Jeg talte med min læge om det til 32-ugers-tjek idag og han mener, at det "bare" er ledbåndene dernede, der strækker sig, bliver gjort bløde og klar til fødslen 
Men ja, vær opmærksom på det, lyt til din krop og bliver det værre, så kontakt lægen. Det var det råd, jeg fik og det er det råd, jeg vil give til dig
Anmeld