skriver som anonym da jeg ikke ved om personerne stadig har bruger herinde.
vi har et hold venner med børn på samme alder som vores.
vi har i sommer været i legoland og holdt en uges ferie med dem.
i legoland hev de deres unger med ind i shoppen hvor vi skulle se på lego, de spurgte flere gange deres datter på 6 år om hun ikke kunne tænke sig forskellige udvalgte lego og sagde å at hun jo lige kunne overveje hvad hun ønsker sig mest og så tager vi derind enden vi tager hjem. (pigen har ikke været i legoland siden hun var 2 år så det er ikke et sted de kommer tit)
vores drenge får en pakke lego hver, men deres får intet på tros af at de igen viser pigen forskellige ting.
de samme oplevede vi i ferien med dem vi var på marked og de spurgte pigen hvilket træssko det var hun havde talt om og hun fik lov at prøve. men fik ikke nogle på trods af at vi var forbi den bod flere gange så de lige kunne se igen.
så tænker jeg om det er os der er underlige og giver vores børn en lille ting når vi er nogle steder vi ikke kommer hvert år. det er ikke fordi de ikke har penge til det for det har de.
syntes det er så synd for dem at de bliver slæbt rundt og spurgt hvad de kan tænke sig og så i sidste ende ikke får noget, man kan tydeligt se på pigen at hun er ked af det.
vi har begge sæson kort til Djurs sommerland og kommer der meget, vores drenge har fået en ting en gang vi har været der, deres er bare slæbt med for at se.
Anmeld