Erik sept. '11, Magnus juli '18, Viktor Juli '20
det med selv at bage brød er faktisk ikke længere billigere end at købe billigt brød i supermarkedet...
har selv regnet på det udfra mængde strøm på først min røremaskine og så ovnen, oven i priserne på de billigste ingredienser så ender det med at være dyrere end at købe en stor pakke brød i supermarkedet...
Vi bruger gennemsnitligt 2000 kr på mad pr.mdr. vi er 2 voksne og 1 barn på 3 år, deri er også lagt at vi en gang om måneden bestiller take-away...
Vi køber familiepakker af kød på 1-1800 g og så bliver det frosset ned til 2 måneder af gangen ca.
pålæg købes i mindre pakker (ofte på tilbud til 5/10 kr)
vi har frugt og lidt grøntsager det meste af tiden alt efter hvad vi har lyst til.
Der er pasta, ris og kartoffelbåde.
hvide bønner i tomatsovs er godt fyld til både kødsovs eller bare hvis man laver noget med pasta.
Vi handler kødpakkerne i Kvickly da de oftest har store billige pakker.
Alt andet er fra Netto eller Rema 1000...
Anmeld