Jupiter skriver:
Ja, jeg aner ikke hvor dette emne hører til. Beklager på forhånd til de som finder det irrelevant! 
Kort fortalt, blev jeg ringet op af sygehuset i dag (hvor jeg går til blodprøve kontrol hver uge pga. en mola) og fik at vide at jeg sandsynligvis skal have behandling med kemo medicinen metotrexat.
Jeg er henvist til et andet sygehus som har specialiseret sig i dette og går nu og venter på en indkaldelse.
Er der mon nogen af jer som kender til behandling med metotrexat? Jeg er meget nervøs - og kan slet ikke slå tanken om kræft eller et meget ubehageligt behandlingsforløb ud af hovedet (trods alle de ikke-så-risikable statistikker på diverse hjemmesider) 
Methotrexat er et meget brugt præparat i reumatologiverdenen, hvor det oftest bruges som førstevalg, når man skal behandle gigtpatienter, der endnu ikke har fået stillet en differentialdiagnose.
I den verden starter man med det blideste præparat først og arbejder sig fremad, og det siger noget om, at der er meget stor erfaring med præparatet, og selvom nogle patienter oplever bivirkninger, skal du tage medicinen i så kort tid og i så lille dosis, at du formentligt vil klare det uden problemer
Anmeld