Hej alle.
Håber virkelig på råd her.
Det drejer sig om min svigermor, der altid har været meget svingende. Så er man bedste venner, så er man pludselig uvenner.
Så samler hun alle mulige ting sammen, som har irriteret hende som man har gjort.
Hun synes vi ser min familie for meget tror jeg også.
Hun beskylder mig for at lyve, så har vi siddet forkert i deres sofa osv osv..
Og så snakker vi ikke i en periode. Søsteren er også sådan, hun sviner os til (mest mig), og var irriteret over at jeg havde spildt saft på vores egne billeder. Hun har borderline, og det tror jeg også svigermor har.
De brokker sig altid! Så hjælper kommunen dem ikke nok, (de har fået lejlighed til søsteren, kontanthjælp, boet på behandlingshjem i 7 år, betalt efterskole, økonomisk hjælp til konfirmation, støtteperson 24/7 osv osv. Der er altid brok over banken, veninder, alt!!
De kan ikke være glade på andres vegne.
Vi har en lækker bil, den generer de. Min kæreste arbejder i bank, den generer de.
Og de er sure over jeg bruger vores fælles bil, de mener jeg nasser på min kæreste, fordi han tjener mest.
Jeg kunne blive ved.
Vi har en dejlig datter. Da jeg var gravid og havde været til kønsscanning, og ringede og fortalte det var en pige, så sagde hun bare "det er løgn". ( hun håbede på en dreng)
Og fleregange har hun sagt "nu får i en dreng næste gang, ikke". Både gravid og efter jeg har født vores skønne, glade pige!
Kæresten reagerer i de perioder det ikke går godt. Han forsvarer dem og hvis jeg vil snakke med ham om det, siger han din mor gør også det og bla bla bla... Hendes hund er også irriterende og bla bla bla..
Svigermor har ikke set vores datter siden hun var 5 mdr, er nu 8 mdr.
Og vi skal snart have hende passet for første gang. Jeg foreslog min mor, som hun har et godt forhold til, men nej det skal da være svigermor synes min kæreste. Og ærligt, så tør jeg ikke lade svigermor passe, og vores datter ved jo heller ikke hvem hun er.
Men så siger min kæreste at min mor nok vil glemme vores datter, fordi hun skal ryge. Og at hun nok bare vil ryge hende i hovedet (både svigermor og min mor ryger)
Nogle gange får jeg lyst til at gå fra min kæreste, så jeg slipper for al den negativitet osv.
Men tanken om, at de så skal have hende alene får mig til at blive.
Det værste er, at min kæreste ikke rigtigt kan se det.
Synes min kæreste bliver mere aggresiv og børneagtig i de dårlige perioder.
Forholdet mellem min familie og min kæreste er heller ikke det bedste.
Det bedste ville være ikke at have dem i vores liv. Jeg ville godt til en familierådgiver el lign, men hvordan gør man?
Hvad kan jeg gøre? Jeg kan snart ikke klare det mere

Han har et godt forhold til faderens side af familien.
Håber på en masse gode svar!