Hejsa allesammen.
Jeg er i tvivl. Når man snakker om, at man som gravid ikk må gå på kur er det jo mest pga. affaldsstofferne går gennem fosteret, ikk?
Men hvis der ikk er tale om en decideret kur, men at man blot spiser sundere og undgår kulhydrater fra slik, raffineret sukker, kager, fastfood, brød, pasta, kartofler osv. Er der så tale om affaldsstoffer? Og i så fald hvor længe? Og sidst men ikk mindst: Er man så ikk i risiko for affaldsstoffer altid?
For jeg vil jo gerne kunne fortsætte med at spise sundere, også når jeg er blevet gravid - men bliver i tvivl om, hvis jeg en dag vælger at spise fx et stykke kage, og jeg så undgår sukker efterfølgende - er der så også tale om affaldsstoffer der skal ud af systemet?
Håber der er nogen der ved noget
Anmeld