Fra avisen.dkMange børn i daginstitutioner får aldrig sommerferie, fordi forældrene lader dem blive i institutionen hele ferien. 
Sommertid er ferietid for hele familien, men sådan er det ikke for alle børn. En gruppe børn rundt om i landets børnehaver og SFO'er spenderer nemlig hele eller størstedelen af deres ferie i daginstitutionen.
Tendensen bekræftes af BUPL og Københavns Børne- og Ungdomsforvaltning. Men alle børn har brug for ferien, fortæller børnepsykolog Birgit Bruun.
"Både for, at de kan lade op, ligesom vi voksne har brug for at lave noget helt andet, end vi gør, når vi arbejder - men også for at de kan få nogen andre input," siger hun til Nyhedsbureauet Newspaq.
I værste fald kan den manglende ferietid gøre børnene stressede og give dem dårlig livskvalitet, påpeger børnepsykologen. Og nok så mange gode udflugter i børnehaven eller SFO'en ikke kan erstatte mange sammenhængede dage med forældre.
Børn udvikler sig nemlig i takt med, at de oplever forskellige ting, forklarer hun.
"De børn, der ikke får nye input, men kun får de samme input året rundt, de udvikler sig formentlig ikke så optimalt, som havde de fået nogle nye input en gang i mellem," siger børnepsykologen.
Ulykkeligvis kan stemningen hjemme hos far og mor dog være så dårlig, at det for nogen børn faktisk er bedre at blive i børnehaven, forklarer familierådgiver Lene Bagger.
"Selvfølgelig er det belastende for børnene at være i daginstitution hele sommeren, for det er jo fuldstændig ligestillet med et job for os voksne. Omvendt er det vigtigt at have med i sin betragtning, at for nogen børn, kan daginstitutionen faktisk være en beskyttende faktor, hvis de lever i en sårbar familiær situation," påpeger hun over for Newspaq.
Det er dog langt fra en optimal løsning, for de manglende ferieoplevelser får børnene til at føle sig anderledes, når de sammen med deres kammerater starter i børnehave eller skole efter ferien og skal fortælle om deres oplevelser, lyder det fra børnepsykolog Birgit Bruun.
Læs mere her