Jeg tror det er en smagssag... Der er nogle som synes at den rene uld irriterer huden - bl.a. min datter. Hun havde ren uld sidst år, men hun blev rød og det kløede, dog vænnede hun sig til det efter en måneds tid.. I år har jeg købt med bomuld inderst, og det klager hun ikke over... Jeg tror ikke at uld/bomuld på samme måde kan transportere fugten væk fra huden, da bomulden inderst jo suger, men det er ikke noget jeg ved noget om. Men det varmer fint.
Og så er der jo forskel på om man køber den "rene" dyre uld, eller den lidt billigere superwash-model som man kan få i de fleste supermarkeder.
Hvis det skal være den billige udgave vill jeg vælge den med bomuld på indersiden. Det har jeg gjort både til storesøster på 3 år og lillebror på 7 mdr.
Anmeld