MariaKyedDK skriver:
Min søn bliver også 7 år her til november, og han leger stort set KUN med Lego..
men jeg vil aldrig lime det sammen, så går ideen af LEGO jo af ?? min søn skiller ALT ad igen efter det er blevet bygget , og det gør han 10000 gange om ugen, og manden må hjælpe engang imellem med at bygge '' det rigtigt'' men han elsker at bygge videre på en '' stand'' og elsker at lave det om, han bygger endda også LEGO spil vi spiller engang imellem .
men nu skirver du godt nok at din dreng er lettere mental retaderet, og det er min dreng overhoved ikke, så der er måske nok en forskel, så hvordan din dreng leger med det ved jeg ikke rigtigt.... bliver han ked når han er fået skilt det ad igen, eller er det dig som ikke gider bygge det igen og igen?
han leger med det normalt men kan godt være lidt hård ved de,t hvis mænden skal ind bilerne og de ikke gider(så han har aldrig tag på sine biler, hvad der er ok

)
og feks var der en kran med og den rykker sig og nå han så skal have snoren med krogen på så er han voldsom nå så det skiller sig ad.
han har også en politistation der er skilt ad som vi skal have samlet igen som også gå i stykker hele tiden

jeg kan godt lide og samle lego så det er altid mig der sidder og samler det nå de få det

men nå man lige kan nå at gå ud fra værelset efter man har samlet det og så kan gå der ind igen så kan jeg godt blive træt af at samle det

han bliver ikke som sådan ked af det han gider bare ikke at lege med det, så er det meget sjover at lege med busserne og bilerne han har (almindelige)
men han fordyber sig meget nå han leger med lego tingen ind til de gå i stykker
Anmeld