Hej piger.
Sagen er den at jeg nok bliver enlig med min datter, da kæresten har sagt at han ikke ved om han vil være sammen med mig mere.

Jeg er på kontanthjælp og vil lige se hvordan min økonomi vil se ud når jeg er alene med min datter.
Jeg får jo self børnepengene på de knap 4300.
Og så kan jeg søge det der tilskud på 1300 ca
Og så det der ekstra ordinært tilskud på de lidt over 1200 kr
De tre ting er hver tredie mdr jeg kan få det.
Jeg kan også søge børnepengene fra faren men ved ikke om det bliver aktuelt da vi nok skal have 7/7 ordning.
Men hvad så med friplads? Jeg får jo 13952 før skat om mdr. Hvor meget kan jeg så få dækket?
Jeg ved ikke om jeg har råd til den lejlighed jeg sidder ii nu. Så VII skal nok flytte men vil først lige se om det kan lade sig gøre for min datter og jeg at blive her. Så der ikke sker alt for meget omvæltning for min datter.
Vi vil gøre hvad vi kan for at få et godt samarbejde som forældre. Men jeg frygter simpelthen min datters reaktion. Hvad kan jeg være forbedredt på der sker af reaktion?
Hun er 2,5.
Håber i vil hjælpe og ikke begynde at hakke ned på mig fordi jeg er på kontanthjælp. Jeg synes jeg ligger ned i forvejen.
Anmeld