Hej allesammen
Jeg går og leger lidt med tanken om at lave et lille maleri til min søns dagplejer.
Min søn har sidste dag hos hende i slutningen af september og vi har været MEGET glade for hende.
Men nu er hun ikke umiddelbart typen der vil have en "dingel-dangel" ting i stuen (da min datter holdte, fik dagplejer en figur i ketegorien "omsorg/kærlighed") - den symboliserer det hele, men den ville ikke passe ind hos min søns dagplejer.
Så hvad giver man ellers - ikke bare en blandet kurv eller sammenplantning nej.
Men tænkte så på et lille maleri med ordlyden noget i stil med "dagplejer med hjertet..." eller sådan noget... Kom gerne med input 
Så tænker jeg på motivet - måske noget i stil med en siluoet af en kvinde (dagplejer) med barnevogn og et par børn som går ved siden af.
Men hvordan jeg så evt. lige skal få symboliseret nærværet mellem hende og min søn ved jeg ikke helt.
Måske silouet af kvinde (dagplejer) på hug foran lille barn og så barnevogn med 3 andre børn lidt i baggrunden? Eller er det for "afskeds-agtigt"?
Hvad syntes du?
Og ville du overhovedet gide have sådan noget "skrammel"?
Hvis ja, hvilken farvenuance ville så tiltale dig?
Anmeld