Fra politiken.dkDer var stor risiko for, at kidnappet spædbarn fra Esbjerg ikke ville overleve flugten med sine forældre, vurderer ekspert.

Diarré, vejrtrækningsproblemer, dehydrering og ustabil hjerterytme. Det er blot nogle af de fysiske symptomer, et lille spædbarn har, når mor er stofmisbruger.
Derfor er det et utroligt held, at spædbarnet fra Tønder Kommune har overlevet den kidnapningsflugt, hans forældre tog ham med på til Tjekkiet.
Overlæge May Olofsson, der som leder af Familieambulatoriet på Hvidovre Hospital er en af Danmarks førende eksperter i håndteringen af misbrugsmødre og deres spædbørn, vurderer, at Thor kan have taget skade. Hun peger på, at spædbarnet skulle have haft livsvigtig medicin, fordi abstinenser påvirker barnets hjerteaktion, vejrtrækning og mavesystem.
»Det er et usandsynligt held, at han er fundet i live. Men han kan sagtens have taget varligt skade alligevel, fordi forældrene så kort efter hans fødsels afbrød de kontrollerede forhold, der skulle hjælpe ham igennem abstinenserne«, siger May Olofsson.
Læs mere her
Anmeld