Fra videnskab.dkForskellen på et kejsersnit i sidste uge og næstsidste uge af graviditeten ser ikke ud til at have konsekvenser for barnet, ifølge et nyt stort dansk studie.
Ved kejsersnit bestræber man sig på at foretage det så tæt på terminen som muligt. Det gør man for at sikre sig, at barnet er så klar, som det kan blive.
Men nu viser en ny undersøgelse fra Aarhus Universitetshospital, at der ikke er den store forskel på at foretage indgrebet i uge 38 og uge 39. Og det kan faktisk i nogle tilfælde være bedre at få det gjort lidt tidligere.
»Vores undersøgelse viser, at der ikke umiddelbart opleves flere komplikationer i uge 38 end i uge 39. Der er en meget lille forskel, men den er ikke signifikant,« siger læge Julie Glavind, der har stået bag forskningsprojektet.
Klik her for at læse resten »