I Guder. Har bare verdens dårligste dag i dag.
Hormonerne kører rundt. Kæresten tog afsted på job her for nogle timer siden og kommer først hjem engang sent i aften.
Havde så en aftale med veninde om at vi skulle hygge sammen og lave mad i aften. Måske ud og nyde det gode vejr med en strøgtur. Glædede mig ret meget, men hun er bare ikke kommet. Ved at hun var i byen i nat, men hvis det er derfor hun ikke er kommet, kunne hun da i mindste lige melde afbud. Kan hverken få fat på hende på telefonen eller på sms.
Nå, så hører jeg min søster om de vil spise med i aften. Jeg har jo i forvejen købt ind. Min svoger når lige at sige ja, og at de glæder sig, før jeg kan høre min søster sige i baggrunden at det gider hun i hvert fald ikke. Så er den sag ligesom lukket! 
Så nu sidder jeg herhjemme med tårerne i frit løb. Er så skuffet over min veninde og min familie. Havde sådan glædet mig til en hyggelig dag, men nu er det hele bare ødelagt.
Anmeld