Anonym skriver:
Godaften
Jeg har de sidste par gange få dage efter endt mens fået udflåd. Sådan slim agtigt, det er cirka 2-3 dage efter det er stoppet med at bløde, det kan da vel ikke allerede være æl? Det passer med 1 uge efter min første mens dag og æl kommer da cirka 14 dage efter 1. Mens dag ??
Vi prøver at få barn og har forsøgt længe men det lader sig åbenbart vente på sig, og så det her forvirre mig.
Please lidt hjælp takker 
Ægløsning falder CA. 14 dage FØR forventet menstruation - og nu tænker du, jamen, det er da det samme som 14 dage efter 1. mensdag, og ja, for nogle er det, hvis man har en 28 dages cyklus, men hvis man f.eks. har 34 dage, så er det noget helt andet, og din cyklus kan risikere at ændre sig over tid, så det er rart at vide.
Det kan være lidt vekslende, hvornår ægløsning falder i de forskellige cyklusser, så er det en rigtig god idé at prøve ægløsningsteste, så får du en idé om, hvordan din krop fungerer, og hvornår I skal gøre en ekstra indsats. Det giver også en idé om, hvorvidt du har en tilstrækkelig lutealfase, som også er en forudsætning for at opnå en levedygtig graviditet.
Ægløsningsslim dannes altid i god tid før selve ægløsningen, da det jo skal være parat til at hjælpe sædcellerne, og derfor kan du sagtens observere det i flere dage før selve ægløsningen.
Good luck.
Anmeld