Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Vi går lidt i tankerne om at få frosset noget af min mands sæd ned, grundet han skal i medicinsk behandling og jeg vil i den andledning høre om I ved hvad reglerne er i Danmark for hvor længe det må være frosset ned? Jeg spørg da jeg kan se nogle skriver at æg max. må være frosset ned i 5 år i Danmark, så tænkt om det var de samme regler med sæd?
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Der er ingen regler for hvor længe sæd må være frosset ned. Det er bare et spørgsmål om, hvor længe I vil betale for det. Man betaler typisk et beløb for nedfrysningen, og så perioden, som kan forlænges. Hvis I er i behandling på en klinik, kan det være, at de vil nedfryse uden beregning (hvis den altså er offentlig). Du kan sikkert læse om det på Cryos hjemmeside vil jeg tro. Der kan man i hvert fald få frosset sæd ned og deponeret.
Anonym skriver: Vi går lidt i tankerne om at få frosset noget af min mands sæd ned, grundet han skal i medicinsk behandling og jeg vil i den andledning høre om I ved hvad reglerne er i Danmark for hvor længe det må være frosset ned? Jeg spørg da jeg kan se nogle skriver at æg max. må være frosset ned i 5 år i Danmark, så tænkt om det var de samme regler med sæd?
Helt dobbeltmoralsk er der ingen tidsbegrænsning på nedfrysning af sæd.
tarkoflen skriver: Hmm vil tro, at det samme er gældende for sæd, men jeg er faktisk ikke klar over det!Men prøv evt at ringe til en fertilitetsklinik og hør dem ad?Kan godt forstå, at l vil have noget frosset ned, det lyder til at være en god plan
Hmm vil tro, at det samme er gældende for sæd, men jeg er faktisk ikke klar over det!Men prøv evt at ringe til en fertilitetsklinik og hør dem ad?Kan godt forstå, at l vil have noget frosset ned, det lyder til at være en god plan
Okay det er bare iorden
vi skal til møde der nede om ca. 2 måneder, så tror bare jeg spørg der så hvis jeg ikke finder ud af det inden :p
Ja både den læge han går ved og fertilitetsklinkkens hjemmeside foreslår at man får det frosset ned, så hvis det kan fryses synes vi det er et oplagt valg
Agnete skriver: Der er ingen regler for hvor længe sæd må være frosset ned. Det er bare et spørgsmål om, hvor længe I vil betale for det. Man betaler typisk et beløb for nedfrysningen, og så perioden, som kan forlænges. Hvis I er i behandling på en klinik, kan det være, at de vil nedfryse uden beregning (hvis den altså er offentlig). Du kan sikkert læse om det på Cryos hjemmeside vil jeg tro. Der kan man i hvert fald få frosset sæd ned og deponeret.
Vi er sendt til en offentligklinik grund det er en sygdom som giver ret til fertilitetsbehandling, så tror det foregår på det offentlige sygehus, men ved det ikke, men tak for dit svar, det vil jeg lige undersøge hvad der står på cryos hjemmeside
modesty skriver: Helt dobbeltmoralsk er der ingen tidsbegrænsning på nedfrysning af sæd.
Mange tak for dit svar Det er da egentlig lidt mærkligt, men godt for os
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128