Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
A-derma har en rigtig god spray mod kløe, der er fantastisk til skoldkopper! Vh stine
StineW79 skriver: A-derma har en rigtig god spray mod kløe, der er fantastisk til skoldkopper! Vh stine
Yes og samtidig hjælper den med at tørre dem ud. Vores er nemlig lige på vej igennem en omgang
Ja, den er supergod. Vi brugte den også til rød numse - to sprøjt og den er fin næste gang du kigger, andre røde steder på huden, feks hudfolder ved både børn og voksne... Den er såååååå god
Hvis de kommer i bleområdet er det rigtig godt at drysse kartffelmel på!De der forskellige cremer osv har ikke været en succes herhjemme.
michelledam skriver: Hej piger ja som overskriften siger så har Isabella fået skoldkopperVed godt der ikke er så meget at gøre men hvis i har nogle fif til hvad vi gøre for at hun er mindst genert af det, så vi gerne imod dem.
Hej piger ja som overskriften siger så har Isabella fået skoldkopperVed godt der ikke er så meget at gøre men hvis i har nogle fif til hvad vi gøre for at hun er mindst genert af det, så vi gerne imod dem.
Aderma spray er kanon.
Bade med natron/bagepulver (kan ikke lige huske hvilken det er) det skulle også udtørre de skoldkopper ret hurtigt.
Alt efter str så ekstra kalk tilskud, da kroppen bruger rigtig meget af kalk depot for at tørre skoldkoppe ud.
Holde dem rene og tørre.
Altså vask X flere dagligt, (husl hænderne grundigt hvis barnet klør i dem)
og tør forsigtigt.
Zinkliniment til at duppe på skoldkopperne
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128