min mor bliver 50år

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.922 visninger
1 svar
0 synes godt om
19. januar 2013

Philippa

min mor bliver som sagt 50 år og holder stor pige middag (så far er ude den dag) men vil så gerne komme på en sjov leg vi kan lave nu hvor der kommer så mange piger/damer/tøser - er der nogen gode forsalg?? stod i badet og tænkte - vi skal sgu da lave lege-- 

please kom med dem hurtigt - er lidt sent ude  

på forhånd tak!

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. januar 2013

Frk.S

http://www.festdoktoren.dk/category/selskabslege <-- mon ikke man kan finde noget der.

Det kommer jo meget an på hvad i er til.

Men til en julefrokost på mit arbejde lavede vi denne leg:

Alle skriver nogle personer ned på små lapper papir (fx 5 hver). Det skal være nogle alle i selskabet kender, fx kendte personer, i dette til fælde måske din mor og hvis der ellers er nogle personer alle til frokosten kender.

Så bliver alle personerne foldet sammen og puttet i en skål.

Man er så sammen 2 og 2 og sætter sig overfor hinanden "parvis" Skålen starter i den ene ende og der sættes en timer på fx 1 minut eller brug et timeglas. Hende der starter, trækker en person, og skal så med alle de ord hun kan komme på (bortset fra noget der indgår i personen) få makkeren til at gætte personen. Hvis hun kan nå flere, må hun tage så mange hun kan nå inden timeren løber ud. 

Så går skålen videre. Når den når ned i enden starter man forfra, men nu på den anden side af bordet (så den der gættede før nu er den der kommer med stikord).

Når skålen er tom for sedler tæller man sammen hvor mange personer hvert par har og skriver det ned. 

Alle sedler kommer op i skålen igen og man starter forfra (dog der hvor skålen nåede til før). Nu gør man det hele igen, bortset fra at man denne gang kun må komme med ET ORD for at få makkeren til at gætte.

Når skålen igen er tom, tæller man point op igen og putter endnu engang sedlerne i skålen.

I sidste runde skal man mime (gærtog grimasser) personen på sedlen for at få makkeren til at gætte.

 

Håber forklaringen var til at forstå. 
Det var i hvert fald hyle skægt!

 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.