Vi forsøgte at blive gravide i et ½ år. Så valgte vi at holde pause og DA blev jeg gravid... Desværre oplevede vi en spontan abort, og gik straks i gang med PB igen, hvor vi arbejdede lige så ihærdigt som det første halve år (med sex omkring ÆL, og alle ammestuehistorierne med numsen i vejret og alt det der, som nok i realiteten er temmelig ligegyldigt)... Og så blev jeg gravid i 2. forsøg.
Status må være, at man ikke kan udlede en sk*d af vores forsøg. Først skete der intet da vi arbejdede på det, så prøvede vi ikke og det lykkedes, og til sidst arbejdede vi igen på det og det lykkedes også.
Det eneste, man kan udlede, er vel at hvis I er fertile, skal det nok lykkes før eller siden, hvad der så end kan ligge til grund for at det ikke bare sker med det samme.
Ønsker jer al mulig held og lykke. 
Anmeld