Hmm for mig er det ikke så sort/hvidt!
Jeg synes at det er et problem, at man skal straffes for, at man har betalt til en forsikring! Der er jo en grund til, at man bruger penge på en forsikring og sikkert har betalt til den i mange år!
Grunden til at man tegner en forsikring er jo at sørge for, at hvis uheldet er ude, så er der penge til at man kan gøre et eller andet før man ikke er her mere og for at få lidt luft i økonomien! Så hvis man har brug for noget behandling ved siden af den traditionelle medicin, så kan man have råd til det! Min far er eksempelvis nødt til at gå jævnligt til akupunktør for at have spyt i munden efter han var igennem kemo, og det er jo også en af årsagerne til, at man tegner forsikringen!
Det er selvfølgelig et problem, at kommunerne mangler penge, men jeg synes det er en straf for, at man har været fornuftig!
Anmeld