MariaE skriver:
Ja, jeg er startet på minipiller for ca 14 dages tid siden. men ud over at man SKAL huske dem hver morgen ca samme tidspunkt så ved jeg ikke meget om dem.
Den sidste del i pakken, der er noget med dem ikke?? og de skirver at nogle ikke fåe deres mens mens andre gør?? Er det fordi man ikke holder pause men bare fortæstter med pillerne hver måned uden den normale pause man har med alm p-piller??
Jeg ammer jo, så må ikke få andet lige nu.
Jeg pletblødte i starten da jeg begyndte at tage mini-piller - heldigvis stoppede det og jeg er så en af dem, som ikke får menstruation når jeg tager dem. Nogle vil pletbløde i alt den tid de tager dem.
Jeg tager dem fordi jeg skal have spiral lige nu, og de er i mine øjne bedre, da der ikke er så mange hormoner i, som der er i p-piller.
Ulempen er, at man skal huske dem hver eneste dag og misser man én, så er man ikke beskyttet.
/Fenja
Anmeld