De fleste børn får en periode hvor de ikke gider spise, og lad være med at herse med dem, for så kan I faktisk gøre ondt værre.
Lad dem tulle rundt som det passer dem, og når det er spisetid, så byd dem den samme mad som jer andre, og vil de ikke, jamen så lad dem gå.
Lad være med mellemmåltider, kiks og al den slags, for det giver kun tomme kallorier.
Vent et par dage og se tiden an, og så kommer der sikkert gang i spisningen igen.
Forstår I piger, I giver dem opmærksomhed ved at pylre, og små børn kan instinktiv regne det ud, at jo mere de stritter imod, jo mere pylrer I.
Så stop pylreriet.
Hvis ellers jeres troldunger er sunde og raske, så kan de sagtens undvære aftens- eller morgenmaden, så længe de bare får spist noget i løbet af dagen henne i pasningen.
Der bliver de heller ikke pylret om, for der er andre børn, de skal dele opmærksomheden med 
Min den store spiste kun noget af betydning ca hver 3-4 dag, og klarede sig fint på det, hvor hun så til gengæld også åd som et tærskeværk.
Og den yngste spiste kun hver anden dag, stort set.
Så børn er helt anderledes end voksne, og har i den alder ikke brug for ret meget, da de tærer på babyfedtet. Hvis I tvinger dem kan I nemlig lægge grundet til overvægt senere i livet eller spiseværgring.

Kærligst
Sussie
Anmeld