Jeres bedste opskrift på tomatsuppe..

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

888 visninger
3 svar
0 synes godt om
28. august 2012

M!

Jeg har virkelig lyst til tomatsuppe m. suppehor. :p 

Kom med jeres bedste opskrift!  

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

29. august 2012

betski

M! skriver:

Jeg har virkelig lyst til tomatsuppe m. suppehor. :p 

Kom med jeres bedste opskrift!  



Her er min

1-2 ds hakkede tomat m/chili

1 pk bacon i tern

1-2 oksebouillion

2 løg

2-3 gulerødder

1 rød peberfrugt

1 gul peberfrugt

Evt cherry tomat og kartofler

Vand

Basilikum

Oregano

+ div krydderier

 

Fremgangsmøde:

Svits bacon derefter tilsæt hakketløg, gulerødder i små tern, peberfrugter i små terne og lad det hele simre lidt. Tilsæt Hk tomat og min samme mængde vand og bouillion. Lad det hele simre i en halv til en hel time. Tilsæt til sidst cherry tomat i halve eller kvarte. Lad dem blive varmet igennem inden servering Det hele kan blændes om man ønsker, men det synes jeg personligt er synd.

Anmeld

29. august 2012

lenemor77

Hak 1 løg, 1 lille rød peber og 1 fed hvidløg. Svits det blødt i lidt olie. Tilføj 750 g friske hakkede tomater (blancher dem først for at få skindet af). Lad det koge i ca 10 minutter. Tilføj 1 l grøntsagsbouillon og lad koge i ca 15 minutter. Blænd den som du ønsker det. Smag til med salt og peber.

Jeg valgte at jævne det ganske lidt, da jeg ikke er vild med helt tynd tomatsuppe. Og tilsæt dine suppehorn.

Vi fik det forleden og jeg overvejer at tilføje sprødstegt bacon, små stykker pølse eller chorizo næste gang vi skal have den. Bare for at give den lidt tekstur.

Anmeld

29. august 2012

Holbæktrunten

M! skriver:

Jeg har virkelig lyst til tomatsuppe m. suppehor. :p 

Kom med jeres bedste opskrift!  



Køber ofte den fra MOU - den er super god...

Men ellers blender jeg et par dåser hakkede flåede tomater med hvidløg og lidt oregano, en hønsebouillionterning, salt og peber og en god slat fløde, og så i med suppehorn eller pasta skruer.

Den noget mere usunde variation er fløde med tomatpure og evt bacon... KAN laves med 8 pct fløde, smager fint

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.